website design software

Welcome to the website of the 125th Scottish Chess Championships and International Open

Scottish Champion, Junior Champion and winner of the International Open

Murad Abdulla  8/9

Senior Champion  Walter Buchanan & Roddy McKay

Girls’ Champion  Rachel Smith

Scottish Blitz Champion  Murad Abdulla

Championships Rapidplay Winner Andrew Muir, Calum MacQueen

Quality Chess Championships Blitz Winner Mishra Swayams

 

Champions

YEAR

VENUE

CHAMPION

2018

Paisley

??????

2017

Dundee

Murad Abdulla

2016

Glasgow

Keti Arakhamia-Grant (3)

2015

Edinburgh

Neil Berry

2014

Glasgow

Alan Tate (2)

2013

Helensburgh

Roddy McKay (8)

2012

Glasgow

Jacob Aagaard

2011

Edinburgh

Keti Arakhamia-Grant

2010

Hamilton

Andrew Greet

2009

Edinburgh

Ian Gourlay

2008

Glasgow

Alan Tate

2007

Cumbernauld

Andrew Muir

2006

Troon

Jonathan Grant

2005

Oban

Craig Pritchett (2)

2004

Hamilton

Jonathan Rowson (3)

2003

Edinburgh

Keti-Arakhami-Grant, Paul Motwani (7)

2002

Stirling

Paul Motwani

2001

Aberdeen

Jonathan Rowson

2000

Glasgow

Alan Norris, John Shaw (3)

1999

Edinburgh

Jonathan Rowson

1998

Largs

John Shaw

1997

Aviemore

Douglas Bryson (2)

1996

Oban

Douglas Bryson

1995

Hawick

Colin McNab (4), Stephen R Mannion (2), John Shaw

1994

Edinburgh

Jonathan Parker

1993

St Andrews

Colin McNab, Paul Motwani

1992

Troon

Paul Motwani

1991

Aberdeen

Colin McNab

1990

Troon

Stephen R Mannion

1989

St Andrews

Mark Condie (2)

1988

Paisley

Roddy McKay

1987

Hamilton

Paul Motwani

1986

Troon

Paul Motwani

1985

St Andrews

Mark Condie, Roddy McKay

1984

Troon

Craig SM Thomson

1983

St Andrews

Colin McNab

1982

Troon

Roddy McKay

1981

St Andrews

Graham Morrison

1980

Troon

Danny Kopec

1979

St Andrews

Roddy McKay

1978

Edinburgh

Paul Motwani

1977

Glasgow

Craig Pritchett

1976

Dundee

Roddy McKay

1975

Aberdeen

David Levy (2), Stephen Swanson

1974

Ayr

Roddy McKay

1973

Bearsden

Peter Jamieson (2)

1972

Edinburgh

Gerald Bonner (3)

1971

Paisley

Eric Holt, Roddy McKay

1970

Aberdeen

Gerald Bonner

1969

Glasgow

Alexander Davie(3)

1968

Ayr

David Levy

1967

Dundee

Gerald Bonner

1966

Falkirk

Alexander Davie

1965

Aberdeen

James Aitken (10), Peter Jamieson

1964

Edinburgh

Alexander (Sandy) Davie

1963

Glasgow

Michael Fallone

1962

Dundee

William Fairhurst (11)

1961

Edinburgh

James Aitken

1960

Aberdeen

James Aitken

1959

Glasgow

Peter Coast

1958

Edinburgh

James Aitken

1957

Glasgow

James Aitken

1956

Dundee

James Aitken

1955

Aberdeen

James Aitken

1954

Stirling

Peter Anderson (2)

1953

Edinburgh

James Aitken

1952

Glasgow

James Aitken

1951

Dundee

Alexander A Thomson

1950

Glasgow

Peter Anderson

1949

Aberdeen

William Fairhurst

1948

Edinburgh

William Fairhurst

1947

Dundee

William Fairhurst

1946

Glasgow

William Fairhurst

1940-45

WWII

No event

1939

Aberdeen

Max Pavey

1938

Edinburgh

William Fairhurst

1937

Glasgow

William Fairhurst

1936

Edinburgh

William Fairhurst

1935

Aberdeen

James Aitken

1934

Glasgow

William Fairhurst

1933

Edinburgh

William Fairhurst

1932

Glasgow

William Fairhurst

1931

Edinburgh

William Gibson (9)

1930

Dundee

William Gibson

1929

Glasgow

William Gibson

1928

Edinburgh

Ronald Macdonald (6)

1927

Dundee

Ronald Macdonald

1926

Glasgow

James McKee (2)

1925

Edinburgh

George Page

1924

Dundee

Christopher Heath

1923

Glasgow

William Gibson

1922

Perth

William Gibson

1921

Glasgow

William Gibson

1920

Edinburgh

Percy Wenman

1916-19

WWI

No event

1915

Glasgow

Carrick Wardhaugh

1914

Dundee

William Gibson

1913

Glasgow

Arthur J Mackenzie (3)

1912

Edinburgh

William Gibson

1911

Glasgow

James McKee

1910

Edinburgh

George Richmond

1909

Glasgow

Arthur J Mackenzie

1908

Dundee

Arthur J Mackenzie

1907

Edinburgh

William Gibson

1906

Glasgow

Ronald Macdonald

1905

Stirling

Ronald Macdonald

1904

Dundee

Ronald Macdonald

1903

Edinburgh

James Borthwick

1902

Perth

Edmond Macdonald

1901

Glasgow

Ronald Macdonald

1900

Dundee

Daniel Mills (8)

1899

Stirling

Daniel Mills

1898

Edinburgh

George Fraser

1897

Glasgow

Daniel Mills

1896

Dundee

Daniel Mills

1895

Edinburgh

Daniel Mills

1894

Glasgow

Walter Spens

1893

Dundee

William Walker (2)

1892

Edinburgh

Daniel Mills

1891

Glasgow

John Chambers

1890

Dundee

William Walker

1889

Edinburgh

James Marshall

1888

Glasgow

George Mackenzie

1887

Edinburgh

Daniel Mills

1886

Glasgow

Georges Barbier

1885

Edinburgh

Daniel Mills

1884

Glasgow

John Crum

[Home] [Entry] [Special Events] [Entries] [Paisley] [Champions] [Rules] [Junior International]